919/​126

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

“La pensierosa”. Den tænksomme. En italiensk pige med tamburin. Sign. Elisabeth Jerichau Baumann 1875. Olie på lærred monteret på lærred. 47×47.

Der eksisterer sandsynligvis også en tidligere version af maleriet. I 1871 udstillede Jerichau Baumann en version sammen med en række andre børnebilleder i The Royal Danish Galleries i New Bond Street, London. I den forbindelse skrev the Art Journal: “La pensierosa, pigen med tamburin og med italienske karakteristika [...] er malerkunstens sande triumf.” (citeret fra Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, 2018, s. 266). Dette maleri blev også udstillet på Charlottenborg 1874 nr. 119.

Litteratur: Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, Frydenlund, 2018, afb. s. 266. Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann”, Bosz, Polen, 2020, afb. s. 133. Nærværende maleri, der er dateret 1875, er afbildet i begge bøger, men det er her blevet forvekslet med maleriet, der var udstillet i 1871.

Proveniens: Kunstnerens søn, maleren Holger H. Jerichau (1861–1900), hans auktion 1885 nr. 75. Bruun Rasmussen auktion 109, 2007 nr. 285 afb. s. 77. Bruun Rasmussen auktion 776, 2007 nr. 1197. Bruun Rasmussen auktion 893, 2020 nr. 88 afb. s. 93.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK