Skibsmodel af lystsejleren “Dannebrog”, kravelbygget af malet træ med indridsede dæksplanker, mast af træ med Dannebrog til tops, sejl af stof og rigning af sejlgarn og metal, stående på stand af træ. 20. årh. H. (inkl. stand) 194. L. 149.
Proveniens: Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til idag.
Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Fremstår med alders- og brugsslitage, bl.a. mærker, ridser, fugtskolder og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023
21 bud