Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Studie af træer ved Christianshavns Vold. Usigneret. Tusch og vandfarve på papir. Lysmål 30×49.
Nærværende værk er antageligt et studie til værket Legende Børn på Christianshavns Vold, som forefindes på Faaborg Museum inventarnr. 414.
Se alle værker af fynbomalerne
Proveniens: Bruun Rasmussen Auktion 489, 1986 nr. 107 (her registreret som Fritz Syberg).
Papiret er gulnet. Misfarvninger og mindre kantskader. Undersøgt i ramme.
Fynbomalerne, 27. november 2023