2448/​7019

Stor samling ægyptiske oldtidseffekter bestående af ialt 22 skarabæer af steatit, rød jasper (to stk), ametyst (1 stk), en skarabæ sat i en lang halskæde med agat perler (L. ca. 100 cm. i omkreds), ni amuletter og segl af fajance bl.a. segl amulet med Thutmose III kartouche og en plakette af rød jasper med bl.a. Horus desuden et assyrisk rullesegl og et rundt achaemenide segl af krystal. Fra 18.-20. dynasti, 1550–1080 til Sentid, 664–332 f. Kr. Assyriske rullesegl, c. 700 f. Kr. (33)

Et græsk hellenistisk vedhæng af guld i form af en amfora. 2.-1. årh. f. Kr. Vægt 2,7 g. L. 3,5 cm.

Proveniens: Erhvervet i 2002 og 2003, Artemission. Certifikater medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. En amulet i form af druer med ødelagt øsken.

I Lyngby
Vur­dering

10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

804536 7.500 DKK
842610 7.000 DKK