Jens Sørensen (f. Kolding 1887, d. Roskilde 1953)
Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 44×64.
Proveniens: Billedet blev handlet med kunstneren for en kasse øl af rekvirentens onkel på værtshuset Chr. IV.
Små huller i lærredet. Lærredet bølger.
Moderne kunst og design, 13. august 2013
16 bud