2139/​31

Frederik Storch (f. Kerteminde 1805, d. København 1883)

Dansende elverpiger ved en sovende dreng. Ca. 1840. Sign. F. Storch. Sortkridt, goauche og lavering forhøjet med hvidt. Lysmål 49×65.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 649, 1998 nr. 358.

Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

14 bud

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK