Frederik Storch (f. Kerteminde 1805, d. København 1883)
Dansende elverpiger ved en sovende dreng. Ca. 1840. Sign. F. Storch. Sortkridt, goauche og lavering forhøjet med hvidt. Lysmål 49×65.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 649, 1998 nr. 358.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
14 bud