Dansk maler, 19. årh.s slutning
Profilportræt af en lyshåret dreng. Usigneret. Betegnet H. P. Rasmussen 1890 på blændrammen. Olie på lærred. 23×18,5.
Minimale krakeleringer og afskalninger. Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
19 bud