Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)
Jysk landskab. Ca. 1843. Usigneret. Olie på malepap monteret på malepap. 12,5×17.
Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 169, afb. del II s. 79. Ludvigsen skriver i en kommentar til maleriet: “Motivet kan være fra Silkeborgegnen, hvor kunstneren arbejdede 1838, 1839 og 1841”.
Proveniens: Pastor Frederik Rubæk (1849–1923), Levring præstegård i Jylland. Dennes datter Helga Jürgensen (1885–1954). Hendes mand Arthur Emanuel Petersen. Deres søn Povl Frederik Bruun-Petersen. I samme families eje indtil i dag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017