12203/95
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Lænestol med ben af bejdset træ, betrukket med blomstret møbelstof. Model 1749. Fremstillet hos Fritz Hansen. 1940–1950'erne. H. 93.
Samlinger/ stel med løshed. Betræk med kraftig slitage, defekter og huller. Til ompolstring. Nogle ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
10 bud