2443/​554

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Diplomat”. Sæt på seks armstole af palisander. Sæde og ryg betrukket med brunt skind. Model 209. Formgivet 1961. Udført og mærket hos Cado. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med hul/revne i sæde. Monteret med senere “sko”. Delvist falmede.

I Aarhus
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?