849/​807

Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)

Forarbejde til vægudsmykningen i restauranten på Stedelijk Museum, Amsterdam, 1956. Usign. Gouache på papir. 48×94.

Litteratur: “Karel Appel Retrospective 1945–2005”, Meulensteen Art Museum, 2005, gengivet s. 71. Proveniens: Bart van Kasteel, arkitekt på renoveringen af Stedelijk Museum, Amsterdam i 1956. Gave til denne fra kunstneren. Proveniens: Kunstneren Herman Krikhaar, gave fra vennen Bart van Kasteel.

Den hollandske kunstner Karel Appel fik i 1956 til opgave at udføre en vægudsmykning til Stedelijk Museets nye restaurant. Til denne opgave anvendte han for første gang glasmaleriet. De stærke farver og fugle-motivet er dog karakteristiske for Cobra-kunstneren Appel, som særligt anvendte farven i sit spontane udtryk.

Stedelijk Museet i Amsterdam var tæt forbundet med Cobra-gruppen og spillede en vigtig rolle i bevægelsens historie. Museet afholdt i november 1949 udstillingen “International Udstilling for Eksperimenterende Kunst”, arrangeret af den Eksperimentelle Gruppe i Holland, der bl.a. talte Karel Appel. Udstillingen skabte stor sensation og må anses for at være en af de vigtigste manifestationer af Cobra kunst i bevægelsens relativt korte levetid fra 1948 til 1951.

Moderne malerier og skulpturer, 17. juni 2014

Vur­dering

400.000 DKK

Hammerslag

530.000 DKK