2004/842
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3” og “PH 5”. Fire pendler af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 40–50. (4)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte afskalninger og minimale buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud