2416/713
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj dekoreret med organisk dekor i sort og grøn på lysegul base. Sign. HAK Danmark. Udført hos Kähler. H. 44. Diam. maks. 30.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Munding og fodrand med flere afslag.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud