2027/​527

Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)

“Badigo”. Sign. Estève, 41/75. Litografi i farver. Lysmål 67×50.

Litteratur; Moestrups nr. 401.

Papiret er gulnet. Fugtskjolder på bagsiden; umiddelbart ikke synlige på selve trykket. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

4.000 kr.