861/​1015

Bjørn Nørgaard (f. København 1947)

“Bæst nr. 5 af ordenen Atypia”, 2010. Sign. B.N. Ed. 3. Bronzestøbermærke Fonderia Italy. Patineret bronze. H. 58 B. 20 D. 17.

Forarbejde til del af udsmykningen “Nåleøjet”, Søndergård Torv, Ballerup, København.

Udstillet: “Bjørn Nørgaard. Englefisse”, Galleri Susanne Ottesen, København, 2010. Proveniens: Galleri Susanne Ottesen, København.

Moderne malerier & grafik, 2. december 2015

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK