1926/1590
Dansk messingfæstet officerssabel med stigbøjlefæste i messingskede omkring 1830 med læderbeklædt greb uden bevikling, krum ca. 83 cm. lang enægget klinge ætset og forgyldt med kronet FR VI på brystets ene side og det lille rigsvåben på det andet i ret svær glat messingskede med to bæreringe. (1)
Grebet mangler bevikling, klingen plettet og noget rustpræget.
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud