L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Vinterdag ved Auderød. Stråtækte huse. Høj blå himmel”. Sign. L. A. Ring 1901. Olie på lærred monteret på malepap. 19×26.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 477.
Udstillet: Kunstforeningen , “L. A. Ring”, 1914 nr. 7.
Proveniens: Assistent L. Transé (1910). Kunsthandler Chr. Larsen (1914). Bruun Rasmussen auktion 573, 1992 nr. 604. Koncertmester Kai Laursen. Nedarvet i familien indtil solgt Bruun Rasmussen auktion 888, 2019 nr. 32.
Auderød er en landsby beliggende på Arrenæs øst for Frederiksværk.
Minimale krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020