2031/​873

Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011)

“Dana-lampet”. Et par væglamper med beslag af messing og skærme af krystalglas. Udført hos Orrefors for Lyfa. H. 18. B. 18. (2)

Litteratur: “Hjemmets belysning”, Lyfa katalog nr. 47.

Stand

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Kategori
Vur­dering

4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.000 DKK