2204/6
Sino-tibetansk ottekantet relikvieskrin af forgyldt bronze, prydet med vajra, hvilende på dobbelt lotustrone, denne prydet med graveringer, omkranset af slange, hver side prydet med påsatte Bodhisattrava og ornamentik. Forseglet. Vægt ca. 1002 g. 19.-20. årh. H. 12,8.
Vajra kan løftes af. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Let irret på trone.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag