Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 33”. Sybord af massivt eg med klapper, front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og vandmærker. Top med tørringsrevne. Indretning i skuffe i god stand.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
12 bud