2438/871
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 30”. Et sæt på seks stole med stel af egog kopstykker af teak, betrukket med lyst uld. Formgivet 1954. Udført hos Carl Hansen & Søn. (6)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7–8, 1954, på annoncesider.
Mobilia nr. 6, juni 1955, på annoncesider.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Vurdering
802930 (Autobud) | ||
1111944 | ||
802930 |