2041/1149
Les Must de Cartier lighter af forgyldt metal med sort lak prydet med Kongelig Dansk Yachtklub logo. H. ca. 7×2,5×1,2 cm. 1976.
Original æske, oprindelsescertifikat og original gas, sten og tank medfølger. Lighteren blev kun produceret til de få inviterede deltagere af et kapsejlads arrangeret mellem Kongelig Dansk Yachtklub og Stamford Yacht Club maj 1976, U.S.A.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Lighteren fungerer.
Smykker og Fashion, 7. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
43 bud