2413/805
Nils Koppel (f. København 1914, d. sst. 2009)
Eva Koppel (f. 1916, d. 2006)
Et sæt på fem stole af mørkbejdset bøg, ryg gennembrudt med sprosser og udspændt med blåt uld. Formgivet 1947. Udført hos Slagelse Møbelværk. (5)
Udstillet: “Tidens møbler”, KB Hallen 1947.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag