1949/827
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. Standerlampe af hvidlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud