912/​156

Frits Thaulow (f. Oslo 1847, d. Volendam 1906)

Vinterlandskab fra øen Stord i Norge. Sign. Frits Thaulow 89. Pastel på lærred. 39 × 47.

Proveniens: Hofjægermester G. A. Hagemann (1877–1971), Bergsjöholm, Ystad. Hans efterkommere til i dag.

Der kendes fire versioner af nærværende motiv fra Frits Thaulows hånd, bl.a. har Göteborgs Konstmuseum en version (inv. nr. F 147).

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK