2009/13
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Måneopgang over en kyst. Sign. J. l. C. 31. aug. 188?. Olie på lærred. 36×59,5.
Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer. Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag