2009/​13

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

Måneopgang over en kyst. Sign. J. l. C. 31. aug. 188?. Olie på lærred. 36×59,5.

Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer. Enkelte mindre afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK