Sønderjysk hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, æggebæger-formet, prydet med påsatte drueklaser, låg prydet med fire påsatte ornamenter i form af sommerfugle og palmetter, kugle-formet krone, lågkant og hanke prydet med filigran-arbejde, rundt fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerdata og datering “P. Moldesen 1849”. Stemplet to gange med mestermærke AF. Mester Andreas Hansen Frandsen, Vestslesvig ca. 1849. Vægt 63 g. H. 10,5 cm.
Bæger indvendigt med lille reparation. Kugle med flere små indtryk. Låg lukker ikke helt tæt. En hank med løs topmontering.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
13 bud