William Scharff (f. København 1886, d. sst. 1959)
Nåleskov. Sign. William Scharf 1934. Olie på lærred. 125×100 cm.
Udstillet: Kunstforeningen i København, 1952. Grønningen, 1935.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op. Mindre trykmærker ved øvre kant.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
16 bud