Hendrick van Avercamp, tilskrevet (f. Amsterdam 1585, d. Kampen ca. 1634)
Tre figurstudier. Usignerede. Den midterste sen ere dateret [...] 1672. Blyant på paper monteret på papir. Bladstørrelser fra 8,7×5 til 11,5×5,5.
Proveniens: Julius Kronberg (1850–1921), svensk maler og professor på Kunstakademiet i Stockholm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020