2104/342
Bertha Dorph (f. København 1875, d. Hillerød 1960)
Opstilling med tulipaner og hvid rhododendron i en vase. Sign. Bertha Dorph, 1950. Olie på plade. 56,5×42.
Behov for let overfladerensning. Få stifthuller og mindre revne i træet i øvre venstre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag