Foto endnu ikke klar
2012/​859

Peter Karpf (f. 1940)

Højrygget unik armstol med stel af riopalisander. Sæde samt ryg udspændt med patineret kernelæder, løs sædehynde med brunt skind. Kraftige runde messingbeslag. Udført ca. 1967, antageligt hos snedkermester Leschly Jacobsen. H. 121. D. ca. 70. B. 67. Sæde: H. 35.

Proveniens: Ifølge oplysninger fra sælger blev stolen vist og udstillet på en Snedker-udstilling i 1967–68. Sidenhen stod stolen på Københavns Snedkerlaugs kontor, og fra ca. 1970 hos nuværende ejer.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle afslag/hak ved messingring. Hårrevne på et ben ved messingbeslag. Afslag på ene bagben. Skind med slitage, herunder pletter, smuds og krakelering. En skindstrop med defekt. Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.

Moderne kunst og design, 17. marts 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag