11942/​1
Maurice Estève: “Agria”, 1986. Sign. Estéve, nr. 77/80. Litografi i farver. Lysmål 27,7×19,6. Bladstørrelse 47×36,3. Uindrammet.

Be­skriv­el­se

“Agria”, 1986. Sign. Estéve, nr. 77/80. Litografi i farver. Lysmål 27,7×19,6. Bladstørrelse 47×36,3. Uindrammet.

Litteratur: Vallier nr. 92.

Sælger oplyser

Har aldrig været indrammet og er uden skader, men har et par lette håndterings spor langs højre papirkant.

Kunst, antikviteter & design, 17. oktober 2019

Moderne grafik

Kunstner

Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.