2310/​39

Syv dele serveringsbestikdele af sølv, to potageskeer, en kartoffelske med gennembrudt skaft samt serveringsske, stegegaffel, geléske og pålægsgaffel med støbte kroner. Én del graveret med kronet monogram for Kong Christian X og Dronning Alexandrine af Danmark samt to dele graveret med kronet spejlmonogram for Prins Ingolf til Danmark (Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborgs titulatur til 1968). Vægt 611 g. (7)

Proveniens: Én potageske (1898) graveret med kronet monogram CA som en del af brudeudstyret til den senere Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952) ved deres bryllup den 26. april 1898 i Cannes; senere indgraveret med kronet spejlmonogram for sønnesønnen, Prins Ingolf til Danmark (Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborgs titulatur til 1968). Én potageske (1926) graveret “Fuglekongen 29. Mai 1929” som præmie til Kong Christian X af Danmark og senere gravet med kronet dobbeltmonogram for sønnesønnen, Prins Ingolf til Danmark (Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborgs titulatur til 1968). Kartoffelske med gennembrudt skaft (1934) samt to mindre og to større serveringsgafler og -skeer; Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995). Alle dele har således tilhørt Kong Christian X af Danmark eller sønnen Arveprins Knud af Danmark og herefter sønnesønnen og sønnen, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til idag.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tre dele med gravering.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

31 bud

4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK