919/​87

Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)

Ung kvinde ved et kniplebræt i petroleumlampens skær. Sign. Agnes Rambusch Oct. 85. Pastel på papir. Lysmål 50,5×47,5.

Rambusch var Agnes Slott-Møllers pigenavn. Hun giftede sig i 1888 med maleren Harald Slott-Møller (1864–1937).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 361, 1977 nr. 307. Bruun Rasmussen auktion 1427, 2014 nr. 106.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK