2045/​14

Kane af grønmalet træ dekoreret med blomsterranker samt by- og landskabsmaleri på siderne, i kanen plads til én siddende passager samt stående kuskesæde bagtil, meder af jern. 19. årh. H. 131. L. 157. B. 80.

Fremstår med alders og brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Revner i træet. Ormehuller. Senere bemaling.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag