2124/​23

George III standur i kasse af mahogni. Værk med strike/silent funktion, sekund- og datoangivelse. Messingskive sign. Robert Manley, London. England, 18. årh.s slutning. H. 220.

Kasse med almindelige brugstegn. Frontrude revnet. Lodder, pendul og nøgle medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen indestår ikke for urets funktionsduelighed.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
1.500 DKK