2045/925
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol med ben af teak. Betrukket med sort skind. Modelnummer 2207. Udført hos Fredericia Furniture.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud