2043/12
To japanske æsker af bronze, den ene ottekantet og graveret med vegetation ved åløb samt digt, den anden graveret med krebs på låg. Sign. Meiji 1868–1912. H. 3. Diam. 8 og H. 4. L. 9,5. B. 9,5. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ottokantet æske med trykket indvendig kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag