Tove Anderberg (f. Aalborg 1942, d. 2021)
20 tallerkener af delvist glaseret lertøj. Top dekoreret med smaragdgrøn glasur med forskelligartede mønstre. Sign. Tove Anderberg. Unika. Diam. 23–24,5. (20)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En med afslag.
Moderne kunst og design, 5. april 2022
13 bud