2048/514
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Standerlampe af sort metal of messing. Model 339. Udført hos Le Klint. H. max 160.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag