1643/6
Svensk rokoko kommode fineret med palisander og mahogni; beslag af forgyldt bronze. Samtidig plade af grønbroget kolmårdsmarmor. Ca. 1760. H. 84. B. 105. D. 53.
Marmorplade med mindre kantafslag samt med gennemgående revne. Adskillige mindre finérskader, særligt ved skuffernes hjørner (se foto). Beslag ikke oprindeligt tilhørende denne kommode, men dog 18. årh.s midte. Desuden forventelige alders- og brugstegn. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 24. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag