899/1516
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 9”. Sæt på seks stole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1960. Udført 1973 hos E. Kold Christensen, stemplet. (6)
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer 1973.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 14–15, 108–109.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 10. december 2020
Vurdering
Hammerslag