Emile Charles Lambinet (f. Versailles 1815, d. Bougival 1877)
“Laveuse devant la ferme”. Sign. Emile Lambinet 1852. Olie på træ. 22×33.
Udstillet: Galeries Georges Petit, “Exposition de Petits Maìtres Du XIXe Siècle”, 1913. Winkel & Magnussen, Montaignacs Samling af Fransk Malerkunst Petits Maítres de l'Ecole de 1830 nr. 51.
Ældre malerier og møbler, 30. december 2013