Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
“Nødderne plukkes”. Sign. monogram. Olie på lærred. 84×97.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 1939, nr. 18 (afb. s. 15).
Mindre retoucheringer. Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
18 bud