1947/44
Fransk konsolur af forgyldt bronze, urhus prydet med musicerende putto, graveret “Air du Troubadour”, hvidemaljeret urskive med romertal, urværk med snoreophængt pendul. Stemplet SR. 19. årh. H. 26,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag