1947/​44
Fransk konsolur af forgyldt bronze, urhus prydet med musicerende putto, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh. H. 26,5.

Be­skriv­el­se

Fransk konsolur af forgyldt bronze, urhus prydet med musicerende putto, graveret “Air du Troubadour”, hvidemaljeret urskive med romertal, urværk med snoreophængt pendul. Stemplet SR. 19. årh. H. 26,5.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler. Pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

2.900 kr.

(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.