1947/​44

Fransk konsolur af forgyldt bronze, urhus prydet med musicerende putto, graveret “Air du Troubadour”, hvidemaljeret urskive med romertal, urværk med snoreophængt pendul. Stemplet SR. 19. årh. H. 26,5.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler. Pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK