Dobbeltkapslet damelommeur af 18 kt. to-farvet satineret guld, forkapsel graveret med murværk samt prydet med blomster i let relief og diamanter, mælkehvid skive med romertal og små sekunder, signeret Girard Perregaux, Chaux-de-Fonds, forgyldt værk signeret Girard-Perregaux, støvkapsel af guld prydet med medaljer samt graveret Girard-Perregaux, Chaux-de-Fonds, Hors Concours, Paris 1900. Alle kapsler signeret samt nummereret 315040, forkapsel kun 040. Ca. 1915. Vægt i alt 33 g. Kassediam. 32 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. En diamant udskiftet med glas-sten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Krone ej guld, der garanteres ikke for at kædering er af guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020