Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
Landskab med en mand, der tager et hvil ved en sø. Usigneret. Dateret den 31 maj 1833. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 20×25.
Papiret er gulnet. Fugtpletter. Huller/revner på papir.