Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Bygninger set gennem en trækrone. Sign. monogram Juni 1918. Olie på lærred. 76×59.
Mindre krakeleringer. Minimale afskalninger og enkelte minimale nålehuller. Behov for let overfladerensning og let opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021