896/​165

Johann Friedrich Köster (f. 1747, d. 1812)

Altona rokoko spejlkabinet af forgyldt træ og nøddetræ, rigt udskåret med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk. Overdel med dør, hvori spejlglas, underdel med svungen ligeknækket front med skuffer. Beslag af forgyldt og gennembrudt bronze. Ca. 1770–80. H. 268. B. 118. D. 58.

Annette Isabell-Kratz: Altonaer Möbel des Rokoko und Klassizismus, Hamburg, 1986: Afbildet, nr. 10. s. 191.

De sjældne nordtyske kabinet møbler fra overgangsperioden fra Rokoko til klassisisme er et mesterværk af værkstedet til Johann Friedrich Köster, 1747–1812. I 1774 blev Köster officiel mester i Altona, som var et af de vigtigste europæiske områder for møbelproduktion i 1700-tallet.

Møbeler som dette blev bestilt af det nordtyske og danske aristokrati til dekoration og indretning af slotte og palæer i Slesvig-Holsten, København, Potsdam og Dresden og stod i høj grad som et symbol på status og velstand.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK